Robolit Destekli Teknoloji Firması $2.7M Yatırım Aldı

ByHaldun

Robolit Destekli Teknoloji Firması $2.7M Yatırım Aldı

Vence CorpKalifornia merkezli teknoloji firması Vence Corp. geçtiğimiz ay Eniac Ventures‘un liderliğini yaptığı ve aralarında önde gelen Hollanda bankalarından Rabobank‘ın yenilikçi tarım ve gıda teknolojilerine odaklı girişim yatırım fonu‘nun da olduğu bir konsorsiyumdan $2.7M yatırım aldı.

Vence sisteminin hayvan üzerinde taşınan kısmının erken prototipleri.

2016 Aralık ayında başlayan çalışmaların ilk günden bu yana Vence takımına teknoloji geliştirme danışmanlığı hizmeti sağlayan Robolit çok kısa bir süre içerisinde firmanın konseptinin tasarım yapısını oluşturup, denemelerde kullanılmak üzere bir seri prototip sistem geliştirdi. Çalışmalardaki temel katkımız ortaya koyduğumuz hayvan sürülerinin yönetiminin algoritmik alt yapısı olmak ile beraber çalışmalarımız esnasında prototipin elektronik ve yazılım geliştirme çalışmalarını da gerçekleştirdik. Prototip sistemin denemelerini Arizona ve California‘da düzenlenen alan testlerinde Vence ekibi ile beraber yürüttük.

 

Vence et ve süt üretimi için yetiştirilen hayvanların yönetiminde çığır açmayı hedeflemekte. Geliştirilen sistem gıda güvenliğinden tarımsal çalışmaların ekolojik dengelere olan etkisinin azaltılmasına kadar birçok fayda içermekte. Bu muhteşem grubun içerisinde yer almaktan gurur duyuyoruz. Danışmanlık hizmeti vermeye devam ettiğimiz Vence ekibinin gelecek çalışmaları büyük bir heyecan ile bekliyoruz.

 

About the Author

Haldun administrator

Haldun Komsuoğlu 1997 senesinde ODTÜ, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümünden lisans derecesi tamamladıktan sonra robotik teknolojiler üzerine yoğunlaştığı eğitimini University of Michigan, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği bölümünde devam etti. Sistem kontrolü üzerine 1998 senesinde master, ve 2004 senesinde doktora derecelerini aldı. Lisans üstü eğitimi sonrası University of Pennsylvania’da 2008 senesine kadar GRASP Lab’de araştırma görevlisi olarak çalıştı. Akademik çalışmaları esnasında DARPA ve NSF sponsorluğunda çok sayıda robotik AR/GE projesinde bulundu. 2006 senesinde akademik çalışmaları esnasında geliştirilen teknolojilerin ticarileştirilmesi üzerine ilk firması olan Sandbox Innovations, Inc.’i kurdu. 2009’da American Andriod, Inc.’te araştırmadan sorumlu başkan yardımcısı olarak göreve başladı. Yine aynı sene tasarım ve danışmanlık firması Robolit, LLC firmasını kurdu. 2012 senesinde Robolit LLC’nin Türkiye ofisini açtı.

Leave a Reply